Šećera ima dovoljno, ali ne u pakovanjima od kilogram

Bez autora
May 25 2022

Kilogram šećera u rinfuzu prethodnog vikenda u „Disu” u Mladenovcu koštao je 149.99 dinara, a u trgovinama u Ralji i Sopotu od 174 do 193 dinara. Pakovanja od kilogram, čiju je cenu država ograničila uredbom i koja koštaju između 80 i 90 dinara, gotovo da je nemoguće naći, a i kad se pojave u trgovinama, rasprodaju se vrlo brzo.

Srbija, kažu u Ministarstvu trgovine, proizvodi i ima dovoljne količine šećera. Objašnjavaju da je zbog velike razlike u ceni pakovanja od kilogram i onih većih (na džakove) došlo do poremećaja na tržištu, te da se traži rešenje.

– Nedvosmisleno, šećera imamo dovoljno, ali se u praksi trenutno dešava da je cena pakovanja od kilogram, koju je država ograničila uredbom, mnogo niža nego istog proizvoda koji se prodaje u većim paketima. Svi koji su do sada kupovali šećer na džakove, od industrije do poslastičara i restorana, pazare ovaj jeftiniji šećer, zbog čega ga nema dovoljno na policama. Iako proizvođači šalju veće količine, one se brzo prodaju zbog velike razlike u ceni – kaže za „Politiku” Uroš Kandić, državni sekretar u Ministarstvu trgovine.

Napominje da su od velikih trgovaca stigli podaci da su u prvih dvadeset dana maja od dobavljača dobili duplo više šećera u pakovanjima od kilogram nego u istom periodu prošle godine, ali da su police i dalje prazne.

Iz Ministarstva trgovine navode da je cena šećera koji se prodaje u rinfuzu u ovom trenutku između 130 i 140 dinara po kilogramu, dok je onaj u pakovanju između 80 i 90, u zavisnosti od toga koliko je koštao 15. novembra, kad su cene zamrznute.

Šta država može da uradi?

Intervencija iz robnih rezervi ne bi imala nikakvu svrhu, jer šećera ima dovoljno, ali bi izmena uredbe sigurno stabilizovala situaciju na tržištu. Na primer, po ugledu na cenu mleka, gde je država iz istog razloga izašla u susret proizvođačima i utvrdila maksimalnu cenu, dok je trgovačku maržu ograničila na najviše 12 odsto. Na ovaj način bi se i u slučaju šećera cene ujednačile i ne bi bilo problema sa snabdevanjem, odnosno kupci bi opet pazarili pakovanja od kilogram, a industrija i ostali veći potrošači kao i pre ovog poskupljenja.

Slobodan Košutić, generalni direktor kompanije „Sunoko”, najvećeg domaćeg proizvođača i izvoznika šećera, potvrdio je za naš list da ove namirnice ima dovoljno na tržištu i da je reč o logističkom problemu.

– Isporučujemo šećer po uredbi koju je donela vlada i ne vidim nikakav problem. Što se tiče proizvodnje i potrošnje, sve je u redu – kaže Košutić.

Upitan da li je razlog za nestašicu to što industrija kupuje šećer u pakovanjima od kilogram jer je mnogo jeftiniji, odgovara da je to neprihvatljivo kad se zna da je država uredbu donela u interesu zaštite standarda građana.

– Industrija ne bi trebalo da kupuje taj šećer čija je cena ograničena uredbom, iako je niža i inspekcija bi trebalo da reaguje. Ponavljam, postoji razlog zašto je država donela ovakvu uredbu za pojedine osnovne životne namirnice – objašnjava Košutić. Dodaje da bi Ministarstvo trgovine i vlada trebalo da reaguju i zaštite potrošače, ako je to rešenje, i promenom uredbe.

Navodi da imamo šećera i više nego što možemo da potrošimo te da bi Uredbu o ograničavanju cena osnovnih životnih namirnica možda trebalo prilagoditi, pa čak i na neki način ograničiti kupovinu, kako bi se sprečile zloupotrebe.

I u unutrašnjosti Srbije prethodnih dana je, kao i u glavnom gradu, bilo nestašica, a kako prenose lokalni mediji, građani prave zalihe u strahu da osnovnih namirnica neće biti, ali i zbog toga što se plaše poskupljenja. Zato se u marketima ograničava kupovina ovih namirnica kako se ne bi pravile veštačke nestašice.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik